Każda projekt typowy musi przejść proces adaptacji. Jest to konieczne do otrzymania pozwolenia na budowę. Czym jest adaptacja, dlaczego jest konieczna i jak najlepiej ją wykonać?
Adaptacja projektu typowego to nic innego jak po prostu przystosowanie gotowego projektu z katalogu do konkretnych warunków, które panują na danej działce budowlane. Jest to konieczne, ponieważ niemożliwe jest uwzględnienie w projekcie wszystkim czynników, takich jak na przykład rodzaj podłoża lub lokalny plan zagospodarowania przestrzeni. Adaptacja zawsze powinna być przeprowadzana przez architekta posiadającego odpowiednie uprawienia. Architektowi możemy również przekazać nasze pełnomocnictwa, które pozwolą mu na reprezentowanie nas w urzędach i załatwianie spraw administracyjnych. Z pewnością taka możliwość jest dużym ułatwieniem i pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza jeśli załatwianie różnych spraw w urzędach nie jest naszą najmocniejszą stroną.
Dostosowanie projektu do wymogów działki może także wymagać przeprowadzenia różnych ekspertyz, dotyczących na przykład rodzaju gruntu, którym ma wpływ na rodzaj i głębokość fundamentów. Powinniśmy być na to przygotowani, gdy budujemy dom jednorodzinny. W czasie planowania budowy musimy uwzględnić zarówno koszty adaptacji, jak i czas potrzebny na jej wykonanie oraz załatwienie wszystkich formalności. Niestety załatwianie różnego rodzaju formalności, takich jak pozwolenie na budowę, może się znacznie przeciągać, dlatego należy się zawsze uzbroić w cierpliwość. Warto pamiętać, że standardowy czas budowy domu jednorodzinnego w naszym kraju to dwa lata.
Warto również pamiętać o tym, że w typowym projekcie możemy wprowadzić różne zmiany, w zależności od naszych potrzeb. Zmiany możemy również wprowadzać już po rozpoczęciu budowy, zawsze jednak muszą zostać zgłoszone w odpowiednim urzędzie.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułCzy domy parterowe to dobry wybór?