Posiadanie własnego domu dla wielu ludzi jest spełnieniem marzeń. Dom jednak - niezależnie od tego, jak ma wyglądać - sam się nie wybuduje, z tego też względu warto zorientować się, od czego zacząć, aby swój plan móc wcielić w życie. Oczywiście, kwestią podstawową jest to, gdzie taki dom będzie miał się znaleźć. Jeśli więc dysponujemy własną działką i etap ten możemy pominąć, a jeśli nie - musimy znaleźć odpowiednie dla siebie lokum, a więc kupić działkę w interesującej nas lokalizacji. W trakcie tego procesu zawsze warto od razu zorientować się, co zostało na jej temat zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego, który dostępny jest w urzędowych dokumentach. Warto bowiem wiedzieć już na starcie, czy są jakieś dodatkowe wymagania, co do tego, jaki dom może na wybranej przez nas działce stanąć.

Kiedy dom zaczyna nabierać kształtów?

Wydaje się, że to właśnie wybór określonego projektu domu jest tym momentem, kiedy krystalizują się nasze oczekiwania co do budynku, który ma pojawić się na działce. Projekty przede wszystkim mogą się między sobą różnić powierzchnią użytkową, a także na przykład tym, czy ma to być dom parterowy, czy ma posiadać poddasze, a może piętro, czy chcemy, aby posiadał garaż, albo też czy zależy nam na tarasie. Projekt domu zawiera w sobie opis wszelkich instalacji, układ pomieszczeń oraz szereg szczegółów związanych z wyglądem i kształtem budynku.

Dostosowanie projektu do posiadanej działki

Mając już działkę oraz odpowiedni projekt należy zabrać się za kolejny etap, jakim jest adaptacja projektu domu. Ważne jest dostosowanie projektu do wymiarów działki, a także takie spersonalizowanie gotowego projektu, aby pasował do obowiązujących warunków zabudowy lub też planu zagospodarowania przestrzennego. To także takie wpisanie projektu w działkę, aby odpowiednio się on na niej prezentował, także biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu. Adaptacją projektu zajmuje się architekt, pomoże nam on też zebrać wszelkie potrzebne materiały do tego, aby móc złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGotowy, ale do adaptacji